Statut SAIP
Zatwierdzony na zebraniu grupy założycielskiej w Krakowie dn. 20 czerwca 2016 r.
ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Misją Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (dalej: Stowarzyszenie lub SAIP UPJPII) jest wspieranie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (dalej: UPJPII).
§ 2
Stowarzyszenie działa na podstawie niniejszego Statutu oraz obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa o stowarzyszeniach i organizacjach pożytku publicznego.
§ 3
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
§ 4
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- SAIP UPJPII może też działać, jeśli przepisy prawa na to pozwalają, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W takich przypadkach Stowarzyszenie działa na podstawie niniejszego Statutu oraz prawa obowiązującego na terenie danego państwa.
§ 5
Siedzibą Stowarzyszenia jest Kraków.
§ 6
Stowarzyszenie może zakładać terenowe jednostki organizacyjne zgodnie z zasadami wskazanymi w niniejszym Statucie oraz stosownie do obowiązującego dla danego miejsca prawa.
§ 7
- Do Stowarzyszenia mogą należeć absolwenci UPJPII.
- Do Stowarzyszenia mogą również należeć inne osoby niż wskazane powyżej, o ile cenią one działalność prowadzoną przez UPJPII.
- Członkami Stowarzyszenia, o których mowa w ust. 1 i 2 mogą być zarówno obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz osoby niebędące obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od tego, czy mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 8
Stowarzyszenie w swej działalności opiera się na pracy społecznej jego członków. W związku ze swą działalnością SAIP UPJPII może zawierać umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia z osobami realizującymi określone czynności w związku z działalnością Stowarzyszenia.
§ 9
Oficjalnym skrótem nazwy Stowarzyszenia jest: SAIP UPJPII.
§ 10
Członkowie SAIP UPJPII otrzymują legitymacje i mogą nosić odznaki wg wzoru ustalonego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ II SPOSOBY REALIZACJI MISJI STOWARZYSZENIA
§ 11
Stowarzyszenie realizuje swe cele przez działania wspierające UPJPII.
§ 12
W szczególności Stowarzyszenie może podejmować następujące działania:
- upowszechnianie wiedzy o UPJPII, zwłaszcza o propozycji naukowo-dydaktycznej UPJPII;
- pozyskiwanie środków finansowych dla UPJPII;
- organizowanie odczytów, seminariów, konferencji, kursów i obozów szkoleniowych, dni skupienia, pielgrzymek;
- prowadzenie działalności wydawniczej;
- współdziałanie z krajowymi i zagranicznymi stowarzyszeniami stawiającymi sobie podobne cele.
Rozdział III CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 13
- Członkami Stowarzyszenia mogą być zarówno osoby fizyczne, jak też osoby prawne.
- W przypadku osób fizycznych, do Stowarzyszenia mogą należeć osoby pełnoletnie oraz te osoby niepełnoletnie, które ukończyły 15 rok życia.
- Osoby prawne mogą być wyłącznie członkami wspierającymi lub honorowymi.
- Osoby prawne wykonują swoje prawa i obowiązki członka Stowarzyszenia poprzez wskazanych przez siebie i zaakceptowanych przez Zarząd Główny SAIP UPJPII przedstawicieli.
§ 14
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- honorowych;
- zwyczajnych;
- wspierających.
§ 15
- Godność członka honorowego nadaje Zarząd Główny Stowarzyszenia. Godność ta może zostać nadana osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla SAIP UPJPII lub dla UPJPII.
- Członkowie honorowi otrzymują dyplomy członkowskie wg wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Główny SAIP UPJPII.
- Nazwiska członków honorowych wpisuje się do Księgi Członków Honorowych Stowarzyszenia. Księgę tę prowadzi Zarząd Główny.
- Walne Zebranie Stowarzyszenia, jeśli dana osoba fizyczna lub prawna sprzeniewierzy się zasadom zawartym w Statucie, na wniosek Zarządu Głównego może pozbawić taką osobę godności członka honorowego, co pociąga za sobą wykreślenie z Księgi Członków Honorowych lub Księgi Członków Zasłużonych.
§ 16
Członków zwyczajnych i członków wspierających przyjmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia lub Zarządy Oddziałów. Podstawę przyjęcia stanowi:
- przekazanie Zarządowi własnoręcznie podpisanego pisemnego zgłoszenia lub złożenie własnoręcznego podpisu w księdze zgłoszeń przyporządkowanej danemu Zarządowi;
- jednoczesna ze zgłoszeniem, o którym mowa w pkt. 1 wpłata całości lub minimum 50 % części zadeklarowanej składki rocznej lub przedstawienie dowodu dokonania takiej wpłaty;
- w indywidualnych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, Zarząd Główny ma prawo obniżyć wysokość składki rocznej, wskazując w swej pisemnej decyzji podstawy i sposób obniżenia składki oraz czas, na jaki składka zostaje obniżona. Odpowiednio, postanowienie zdania poprzedniego stosuje się do zawieszenia płatności składki rocznej w całości lub w części.
§ 17
Na członkach Stowarzyszenia spoczywa obowiązek:
- czynnego uczestniczenia w jego pracach;
- przestrzegania Statutu;
- regularnego wpłacania zadeklarowanych składek członkowskich.
§ 18
Zwyczajnym członkom Stowarzyszenia, z wyjątkiem ograniczeń dotyczących osób prawnych, przysługuje:
- prawo uczestniczenia w Walnych Zebraniach;
- czynne i bierne prawa wyborcze do władz Stowarzyszenia.
§ 19
- Prawa i obowiązki członka wspierającego określają odrębne uzgodnienia dotyczące przystąpieniu do Stowarzyszenia.
- Uzgodnienia te ustala Zarząd Główny Stowarzyszenia i dany kandydat na członka wspierającego.
- Członkowie wspierający otrzymują legitymacje członkowskie wg wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Główny SAIP UPJPII.
- Nazwiska członków wspierających wpisuje się do Księgi Członków Wspierających, którą prowadzi Zarząd Główny.
§ 20
Utrata członkostwa w Stowarzyszeniu następuje, z zachowaniem odrębnych przepisów dotyczących członków honorowych, przez zaistnienie choćby jednej z następujących, stwierdzonych przez Zarząd Główny lub Zarząd oddziału, przyczyn:
- wystąpienie na własne żądanie skierowane pisemnie do Zarządu Głównego;
- wyłączenie z wykazu członków aktualnych w przypadku śmierci osoby fizycznej;
- wyłączenie z wykazu członków aktualnych w przypadku rozwiązania osoby prawnej;
- wykreślenie na podstawie uchwały Zarządu Głównego lub Zarządu Oddziału w razie zalegania z opłatą składek członkowskich za okres co najmniej 3 lat
- w wyniku naruszenia podstawowych obowiązków członka Stowarzyszenia określonych w Statucie SAIP UPJPII;
- pozbawienie członkostwa na mocy orzeczenia Sądu Honorowego.
§ 21
Stowarzyszenie z wdzięcznością zachowuje w pamięci swych zmarłych członków i dobroczyńców. Ich nazwiska znajdują się w specjalnej księdze prowadzonej przez Zarząd Główny.
Rozdział IV WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 22
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie;
- Zarząd Główny;
- Komisja Rewizyjna;
- Sąd Honorowy.
§ 23
Kadencja władz trwa 5 lata, chyba, że Statut stanowi inaczej.
§ 24
Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie. Walne Zebranie jest uprawnione do podejmowania uchwał we wszystkich sprawach, w tym w szczególności:
- wybór Zarządu Głównego;
- przyjmowanie sprawozdań;
- udzielanie absolutorium Zarządowi Głównemu;
- wybór Głównej Komisji Rewizyjnej;
- wybór Głównego Sądu Honorowego;
- uchwalanie wytycznych programowych;
- wprowadzanie zmian w Statucie, chyba że Statut określa uprawnienia założycieli Stowarzyszenia w tym zakresie.
§ 25
W Walnych Zebraniach biorą udział z głosem decydującym członkowie zwyczajni Stowarzyszenia oraz z głosem doradczym członkowie honorowi i członkowie wspierający.
§ 26
- Walne Zebrania mogą być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebrania zwołuje Zarząd Główny co 5 lat. W imieniu Zarządu Głównego działa w tym zakresie Prezes Stowarzyszenia.
- W przypadku wakatu na stanowisku Prezesa Stowarzyszenia lub niemożności pełnienia przez niego swoich obowiązków Zarząd Główny zwołuje Walne Zebranie i przewodniczy mu Rektor UPJPII. Ma on obowiązek zwołać Walne Zebranie najpóźniej do dwóch miesięcy licząc od zaistnienia takiej sytuacji.
- Nadzwyczajne Walne Zebrania mogą być zwoływane przez Zarząd Główny w każdym czasie z własnej inicjatywy lub na pisemne żądanie Komisji Rewizyjnej. Postanowienie ust. 3 tego paragrafu stosuje się odpowiednio.
- Pierwsze chronologicznie Walne Zebranie musi zostać zwołane najpóźniej w ciągu 5 lat licząc od uzyskania przez Stowarzyszenie osobowości prawnej.
§ 27
- Zarząd Główny o terminie i miejscu Walnego Zebrania zawiadamia pisemnie (listownie lub drogą mailową, lub umieszczając informację na stronie głównej portalu UPJPII) członków Stowarzyszenia co najmniej na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem z określeniem porządku obrad.
- W przypadku zawiadomienia listem wysłanym pocztą tradycyjną, data stempla pocztowego rozstrzyga kwestię terminowego wysłania zaproszenia.
§ 28
- Do ważności uchwał Walnego Zebrania w pierwszym terminie wymagana jest obecność co najmniej połowy osób uprawnionych do uczestnictwa w nim.
- Uchwały Walnego Zebrania w drugim terminie z tym samym porządkiem obrad są ważne bez względu na liczbę obecnych uprawnionych.
- Drugi termin Walnego Zebrania może być wyznaczony przez Zarząd Główny najwcześniej w półgodziny po pierwszym terminie: w takim przypadku wystarczy przekazanie członkom Stowarzyszenia, którzy są zgromadzeni w miejscu wskazanym w rozesłanym na Walne Zgromadzenie zaproszeniu, informacji ustnej przez Zarząd Główny. W imieniu Zarządu Głównego zawiadamiać może sam jego Prezes.
§ 29
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów.
- Uchwały w sprawie zmiany Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia wymagają większości 2/3 głosów.
§ 30
- Zarząd Główny składa się z 3 członków, tj. Prezesa Stowarzyszenia, Wiceprezesa i Skarbnika-Sekretarza, wybieranych przez Walne Zebranie w głosowaniu tajnym spośród członków Stowarzyszenia na 5 lat kadencji zwykłą większością głosów najpóźniej na 3 miesiące przed upływem kadencji aktualnego Zarządu Głównego, jednak z zastrzeżeniem przepisów niniejszego Statut dotyczących pierwszego chronologicznie Zarządu Głównego.
- Pierwszy Zarząd Główny składa się z założycieli Stowarzyszenia, a jeżeli liczba założycieli przekraczałaby 3 osoby, to założyciele ci wybierają spośród siebie w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów Zarząd Główny w czasie zebrania założycielskiego Stowarzyszenia. Tak ukonstytuowany pierwszy chronologicznie Zarząd Główny w czasie wskazanego powyżej zebrania założycielskiego wyłania spośród siebie w głosowaniu tajnym Prezesa Stowarzyszenia, a następnie na jego wiosek - Wiceprezesa i Skarbnika-Sekretarza i działa do chwili rezygnacji z uczestnictwa w nim przez wyżej wymienionych założycieli, nie dłużej jednak niż przez 12 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną.
- W przypadku rezygnacji lub niemożności pełnienia funkcji przez jednego członka lub dwóch członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia kadencja Zarządu Głównego nie ulega skróceniu, jednak w ciągu miesiąca skład Zarządu na dokończenie kadencji zostaje uzupełniony na drodze wyboru przez Walne Zebranie. Ta sama zasada stosuje się w przypadku niemożności pełnienia funkcji lub rezygnacji z jej pełnienia przez cały Zarząd Główny; w takim przypadku Rektor UPJPII niezwłocznie powołuje p.o. prezesa Stowarzyszenia, który zwołuje niezwłocznie nadzwyczajne Walne Zebranie w celu dokonania wyboru Zarządu Głównego.
- Prezesa Stowarzyszenia, z wyjątkiem pierwszego chronologicznie, wybiera Walne Zgromadzenie w wyborach tajnych i bezpośrednich zwykłą większością głosów. Ta sama zasada obowiązuje przy wyborze Wiceprezesa i Skarbnika-Sekretarza.
- W przypadku wyboru i organizacji Zarządów oddziałów stosują się przepisy z niniejszego paragrafu, przy czym od początku jego członkowie sprawują swą kadencję na okres 5 lat.
- Pierwszy chronologicznie Zarząd Główny przeprowadza proces rejestracji prawnej Stowarzyszenia i nadania mu zgodnie z polskim prawem osobowości prawnej.
§ 31
Zarząd Główny kieruje bieżącą pracą Stowarzyszenia i odpowiada za swą działalność przed Walnym Zebraniem.
§ 32
Do kompetencji Zarządu Głównego należą wszystkie sprawy nie zastrzeżone dla Walnego Zebrania, a w szczególności:
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz;
- zwoływanie Walnych Zebrań;
- wykonywanie uchwał Walnych Zebrań;
- ustalanie sposobów uzyskiwania środków finansowych;
- ustalanie wysokości składek członkowskich;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia;
- podejmowanie decyzji o dofinansowaniu działań prowadzonych przez UPJPII ze środków finansowych będących w posiadaniu Stowarzyszenia;
- zatrudnianie osób do biura obsługującego Stowarzyszenie oraz uchwalanie regulaminu organizacji i funkcjonowania biura;
- powoływanie, nadzorowanie i rozwiązywanie oddziałów terenowych;
- unieważnianie uchwał Walnego Zebrania oddziałów terenowych, jeżeli te uchwały są sprzeczne ze statutem Stowarzyszenia lub innymi przepisami prawa;
- unieważnianie decyzji Zarządu oddziału, jeśli są one sprzeczne ze statutem Stowarzyszenia lub innymi przepisami prawa;
- zawieszenie działalności Zarządu oddziału i ustanowienie kuratora sprawującego jego funkcje do wyboru nowego zarządu;
- powoływanie komisji lub zespołów od załatwiania specjalnych zadań.
§ 33
- Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
- Posiedzenia zwołuje i przewodniczy im Prezes Stowarzyszenia.
- Prezes Stowarzyszenia może pisemnie upoważnić Wiceprezesa do zwołania posiedzenia Zarządu Głównego i przewodniczenia takiemu posiedzeniu.
§ 34
Uchwały Zarządu Głównego zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej dwóch trzecich jego członków.
§ 35
- Prezes Stowarzyszenia lub, na podstawie pisemnego upoważnienia udzielonego przez Prezesa, Wiceprezes reprezentują Stowarzyszenie na zewnątrz. Stosowne upoważnienie może zostać udzielone drogą mailową.
- Zaciągnięcie zobowiązania lub nabycie prawa przekraczającego kwotę 55.000 (pięćdziesięciu pięciu tysięcy) złotych wymaga współdziałania Prezesa Stowarzyszenia i Skarbnika- Sekretarza.
§ 36
Funkcjonowanie Zarządu Głównego może zostać określone szczegółowo przez regulamin jego pracy.
§ 37
- Główna Komisja Rewizyjna składa się z od 3 do 5 członków, których wybiera Walne Zebranie na okres 5 lat kadencji.
- Przed dokonaniem takiego wyboru Walne Zgromadzenie zwykłą większością głosów decyduje, z ilu członków w danej kadencji będzie składać się Główna Komisja Rewizyjna.
§ 38
Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie przewodniczącego i zastępcę.
§ 39
Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami organu zarządzającego Stowarzyszenia ani pozostawać z członkami takiego organu w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia;
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej;
- mogą otrzymywać, na mocy pisemnej decyzji Zarządu Głównego, w związku z pełnieniem swej funkcji zwrot uzasadnionych kosztów podróży lub pobytu.
§ 40
- Główna Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia, odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej.
- Komisja Rewizyjna ma prawo dokonywania kontroli w każdym czasie, a obowiązana jest uczynić to raz w roku oraz przed Walnym Zebraniem.
- Wynikającą z przeprowadzonych w ciągu 5 lat kontroli opinię Główna Komisja Rewizyjna opinię winna przedłożyć na piśmie Walnemu Zgromadzeniu z wnioskiem dotyczącym udzielenia absolutorium.
- Funkcjonowanie Głównej Komisji Rewizyjnej szczegółowo określa regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.
§ 41
- Główny Sąd Honorowy składa się z od 3 członków wybieranych przez Walne Zebranie na okres 5 lat kadencji.
- Członkowie Głównego Sądu Honorowego wybierają spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę.
- Główny Sąd Honorowy jest organem rozstrzygającym spory wewnątrz Stowarzyszenia. Jego orzeczenia zapadają zwykłą większością głosów i nie podlegają zaskarżeniu.
- Funkcjonowanie Głównego Sądu Honorowego określa regulamin zatwierdzony przez Zarząd Główny.
Rozdział V ZASADY TWORZENIA TERENOWYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH I ICH STRUKTURA
§ 42
- Stowarzyszenie może tworzyć oddziały np. w diecezjach oraz koła np. w dekanatach i parafiach.
- W danej diecezji może być więcej niż jeden oddział.
- Teren działania oddziału może obejmować obszar jednej lub więcej diecezji.
- Oddziały mogą też być tworzone adekwatnie do wydziałów działających na UPJPII.
- Członkowie Stowarzyszenia nie muszą należeć do oddziałów, podlegając w takim przypadku bezpośrednio Walnemu Zebraniu, Zarządowi Głównemu, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównemu Sądowi Honorowemu. Decyzja o zastosowaniu takiej podległości należy do Zarządu Głównego.
§ 43
- Zarząd Główny Stowarzyszenia może tworzyć oddziały jeśli liczba członków Stowarzyszenia na danym obszarze lub w danej grupie wynosi co najmniej 25.
- Utworzenie oddziału następuje na wniosek wskazanych powyżej 25 członków Stowarzyszenia na podstawie uchwały Zarządu Głównego, która określa teren działania i siedzibę oddziału.
- Oddziały realizują cele Stowarzyszenia na obszarze swojego działania.
- Oddziały będąc terenowymi jednostkami organizacyjnymi nie posiadają osobowości prawnej i prowadzą działalność na podstawie upoważnień i wytycznych Zarządu Głównego.
§ 44
Zarząd Główny jest władny, podając pisemne uzasadnienie swej decyzji, zawieszać na wskazany przez siebie czas działanie Oddziałów i je rozwiązywać.
§ 45
- W dekanatach, parafiach i innych środowiskach mogą działać koła Stowarzyszenia, jeśli liczba członków wynosi co najmniej 10 osób.
- Koła tworzy Zarząd Główny na wniosek Zarządu danego oddziału.
- Koła są pomocniczymi jednostkami organizacyjnymi oddziałów.
- Koła nie ustanawiają swoich władz, lecz działają przez wybranych przez ich członków przedstawicieli.
- Koło podlega bezpośrednio wnioskującemu o jego powstanie Zarządowi oddziału.
- Zarząd Główny w drodze uchwały w każdym czasie może przyporządkować koło Zarządowi innego oddziału lub stwierdzić podległość koła Zarządowi Głównemu.
- Zawieszenie działania koła na określony czas i rozwiązanie koła należy do kompetencji Zarządu danego oddziału lub Zarządu Głównego.
§ 46
- Władzami oddziału są: Walne Zebranie Oddziału, Zarząd Oddziału, Komisja Rewizyjna Oddziału i Sąd Honorowy Oddziału.
- Struktura ta nie jest jednak obowiązkowa, z wyjątkiem Walnego Zebrania Oddziału i Zarządu Oddziału. Zarząd Główny z ważnych przyczyn może zdecydować, że na określony czas lub bezterminowo funkcje Sądu Honorowego Oddziału pełni Główny Sąd Honorowy. Zarząd Główny z ważnych przyczyn może zdecydować, że na określony czas lub bezterminowo funkcje Komisji Rewizyjnej Oddziału pełni Główna Komisja Rewizyjna.
- W sprawach powoływania i funkcjonowania władz oddziałowych stosuje się odpowiednio postanowienia niniejszego statutu, przy czym w przypadku wszystkich władz oddziałów obowiązuje kadencja sprawowania funkcji przez okres 5 lat.
§ 47
- W walnych Zebraniach Oddziału mogą uczestniczyć wszyscy członkowie danego Oddziału bezpośrednio lub, po uzgodnieniu takiej procedury przez oficjalnego przedstawiciela danego koła z Zarządem Oddziału, pośrednio przez delegatów kół, jak też przedstawiciel Zarządu Głównego lub delegowany przez Prezesa Stowarzyszenia pracownik biura Zarządu Głównego lub członek Stowarzyszenia;
- O Walnym Zebraniu Oddziału powiadamia się listownie lub mailowo;
- Prawo udziału w głosowaniu oraz czynne i bierne prawa wyborcze do władz oddziału mają członkowie zapisani do Stowarzyszenia w danym oddziale i będący osobami fizycznymi; przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia mają prawo głosu doradczego i zgłaszania wniosków podlegających głosowaniu uprawnionych.
- W kwestiach dotyczących zwoływania Walnego Zebrania Oddziału stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące Walnego Zebrania Stowarzyszenia.
§ 48
Do Walnego Zebrania Oddziału należy:
- wybór Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału, i Sądu Honorowego Oddziału;
- udzielenie lub odmawianie Zarządowi Oddziału absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej Oddziału;
- podejmowanie uchwał w sprawach Oddziału, o ile danej kwestii nie reguluje Statut lub decyzje Zarządu Głównego.
§ 49
Zarząd Oddziału składa się z 3 członków wybieranych przez Walne Zebranie na okres 5 lat kadencji. Zarząd konstytuuje się wybierając spośród siebie prezesa, wiceprezesa, sekretarza- skarbnika.
§ 50
- Do zakresu działalności Zarządu Oddziału lub Zarządu Głównego w przypadku, gdy to jemu bezpośrednio podlegają członkowie Stowarzyszenia, należy:
- wykonywanie decyzji władz Stowarzyszenia oraz uchwał Walnego Zebrania Oddziału;
- zwoływanie Walnego Zebrania Oddziału;
- przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających Stowarzyszenie z zachowaniem Statutu oraz praw Zarządu Głównego, prowadzenie ewidencji członków oraz stwierdzenie utraty członkostwa;
- prowadzenie gospodarki finansowej oddziału w ramach pełnomocnictw i upoważnień udzielnych przez Zarząd Główny;
- zatrudnienie, za zgodą Zarządu Głównego, pracowników zgodnie z obowiązującym prawem;
- posiedzenia Zarządu Oddziału odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku;
- uchwały Zarządu Oddziału zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków.
§ 51
- Zarząd Oddziału może zostać zawieszony przez Zarząd Główny, jeżeli w swej działalności rażąco narusza statut Stowarzyszenia lub nie przejawia aktywności przez okres co najmniej jednego roku.
- W przypadku opisanym w ust. 1 tego paragrafu, do czasu wyboru nowego Zarządu funkcje jego sprawuje kurator powołany przez Zarząd Główny.
- Wybór nowego Zarządu Oddziału winien nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od daty zawieszenia Zarządu Oddziału.
§ 52
- Komisja Rewizyjna oddziału składa się z 3 członków wybieranych przez Walne Zebranie oddziału na okres 5 lat kadencji.
- Funkcjonowanie Komisji Rewizyjnej oddziału określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
§ 53
- Sąd Honorowy Oddziału składa się z 3 członków wybieranych przez Walne Zebranie Oddziału na okres 5 lat kadencji.
- Funkcjonowanie Sądu Honorowego oddziału określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Orzeczenia Sądu Honorowego oddziału mogą być zaskarżone do Głównego Sądu Honorowego w terminie 14 dni od ich ogłoszenia; w przeciwnym razie stają się prawomocne.
Rozdział VI MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 54
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 55
Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z ofiarności publicznej oraz dochodów z własnej działalności, w tym gospodarczej.
§ 56
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach i po spełnieniu wymogów określonych w odrębnych przepisach.
§ 57
Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział VII POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 58
- Zmiana statutu Stowarzyszenia lub rozwiązanie Stowarzyszenia albo zawieszenie jego działalności może nastąpić na mocy uchwały zwyczajnego lub nadzwyczajnego Walnego Zebrania większością 2/3 głosów obecnych uprawnionych do głosowania.
- Likwidację Stowarzyszenia przeprowadza Zarząd Główny.
§ 59
W razie likwidacji Stowarzyszenia jego majątek staje się własnością UPJPII.