Aktualności

SAIP UPJPII rozpoczyna cykl szkoleń z zakresu kompetencji komunikacyjnych, społecznych i zarządczych

28.02.2024 Komunikaty

 

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wystąpiło z wnioskiem o możliwość przeprowadzenia cyklu szkoleń, którego beneficjentami będą młodzi i aktywni członkowie społeczności akademickiej, w tym członkowie SAIP zrzeszeni w samorządzie studenckim, kołach naukowych oraz grupach działających w ramach wolontariatu.

W spotkaniach grupy, do której zapisy bardzo szybko przekroczyły górny limit przyjęć, tj. czterdziestu uczestników, będziemy, zgodnie z założeniami projektu, którego darczyńcą jest Fundacja Orlen, poszerzać kompetencje komunikacyjne i zarządcze, realizując zajęcia z zakresu mediów i komunikacji społecznej, z uwzględnieniem:

  • komunikacji interpersonalnej i zarządzania w kryzysie,
  • komunikacji w instytucjach i organizacjach,
  • zarządzania w komunikacji,
  • przygotowania młodzieży do funkcjonowania w zmediatyzowanym społeczeństwie. 

Moduł pierwszy
będzie obejmował kompetencje społeczne i komunikacyjne w świecie mediów, w tym m.in. sztukę komunikacji i aktywne metody porozumiewania się w małych i dużych grupach. Kolejne spotkania będą przeznaczone na zagadnienia związane z komunikacją i negocjacjami w zarządzaniu kryzysowym. Uczestnicy otrzymają także porcję wiedzy na temat znajomości świata wartości i idei XXI wieku w kontekście wyznawań nowych mediów, a na koniec poznają zasady pokonywania barier indywidualnych i organizacyjnych w procesie porozumiewania się. Celem tego cyklu jest budowanie strategii działań komunikacyjnych i promocyjnych.

Moduł drugi
to kompetencje organizacyjne w zmediatyzowanym świecie. Będą tutaj podejmowane takie tematy, jak: „W stronę przedsiębiorczości. Od uwarunkowań indywidualnych po okoliczności zewnętrzne, czyli otwieranie się na przedsiębiorczość w dobie mediów”, „Potrzeba innowacyjności w nowoczesnym świecie mediów – metody, strategie i narzędzia innowacyjnego zarządzania i organizacji”. Uczestnicy zostaną zaznajomieni z kwestią inkubatorów przedsiębiorczości, począwszy od projektu działań, poprzez strukturę i kryteria oceny biznes planu działalności społecznej i gospodarczej. Na koniec powstanie plan organizacji wydarzenia.

Moduł trzeci
to kompetencje zarządcze w zglobalizowanym świecie. Młodzi, poszukujący ciekawych rozwiązań, otrzymają wiedzę na temat pojęć i głównych kierunków zarządzania w otoczeniu społecznym i medialnym, składników modelu organizacyjnego i funkcji kierowniczych. Dowiedzą się jak zarządzać projektami w kontekście zmian. Poznają rolę planowania strategicznego i operacyjnego w tworzeniu projektów – od misji organizacji, poprzez rodzaje celów i etapy procesu planistycznego. Prognozowanie w planowaniu – metody, zastosowanie. Kolejne spotkania będą przeznaczone na takie zagadnienia, jak: kierowanie w organizacji: komunikacja – kanały – sieci. Istota zarządzania zespołami ludzkimi w działalności projektowej (percepcja, potencjał, osobowość) oraz zarządzanie informacją – podział danych, źródła pozyskiwania, proces przetwarzania i interpretacja danych w zarządzaniu.

Moduł czwarty
dotyczyć będzie kompetencji komunikacyjnych i medialnych w prowadzeniu organizacji. Uwzględnione zostaną tutaj: uwarunkowania rozwoju nowoczesnego społeczeństwa i kierunki zmian w zachowaniach podmiotów rynkowych. Wykorzystanie zdobytej wiedzy w kształtowaniu strategii przedsiębiorstwa w relacjach z interesariuszami. Dodatkowo podjęta zostanie tematyka wpływów tożsamości współczesnego człowieka na jego zachowania na rynku (wpływ osobowości i stylu życia na zachowania rynkowe, wpływ otoczenia społecznego i subkultury na zachowania oraz wybór trendów); kwestia kształtowania kompetencji w zakresie możliwościami podjęcia pracy zawodowej po ukończeniu procesu kształcenia oraz zwiększenie ich szans na odniesienie przez nich sukcesu zawodowego w zmediatyzowanym świecie. Na koniec nieodzowna staje się tematyka nowych mediów w kontekście szans i zagrożeń związanych z użytkowaniem środków społecznego przekazu.

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie SAIP UPJPII (ul. Bernardyńska 3/54, 31-069 Kraków), zaś dodatkowe indywidualne konsultacje będą prowadzone w sposób zdalny. Osoby biorące udział w projekcie otrzymają stosowne certyfikaty i opinie, ale nade wszystko wiedzę, dzięki której będą mogli lepiej funkcjonować w świecie akademickim i w innych społecznościach. Projekt jest niejako kontynuacją wcześniejszych działań w ramach projektu Fundacji Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pod nazwą „Edukacja medialna. Zasady funkcjonowania w świecie nowych mediów”. Poczyniona wówczas diagnoza, pozwoliła na stworzenie wniosku o uzupełnianiu wiedzy i kompetencji oraz umiejętności młodych ludzi, by w ramach działań prewencyjnych przygotować członków naszego stowarzyszenia, naszych studentów i szerzej – młodych ludzi do działań w zmieniającej się rzeczywistości społecznej.

 

kompetencje_komunikacyjne_szkolenia_2024.png

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano