Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UPJPII zainicjowało spotkanie studentów i nauczycieli akademickich Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu w naszym Uniwersytecie

05.01.2024 Komunikaty

wizyta_studentow_z_hongkongu_19_xii_2023-1280.jpg

Przebywająca w Polsce delegacja z Hongkongu odbywała szereg spotkań współtworzonych przez pracowników Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W związku z nawiązaniem kontaktu przez Panią Annę Aleksandrowicz z prezesem SAIP, Panią dr hab. Klaudią Cymanow-Sosin, grupa młodzieży wraz ze swoimi opiekunkami mogła zapoznać się ze strukturami uniwersyteckimi (m.in. Biurem Współpracy Międzynarodowej, Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół UPJPII, Kołem Naukowym Komunikacji Wizerunkowej). Spotkanie, o którego poprowadzenie została poproszona Pani mgr Aleksandra Mirek-Rogowska odbyło się 19 XII 2023 r., przy ul. Franciszkańskiej 1, a temat przewodni brzmiał: „Wojna na Ukrainie w polskich mediach”.

Jak wspominała prelegentka, od 2021 roku konflikt między Ukrainą a Rosją stał się przedmiotem zainteresowania globalnego społeczeństwa. Spotkanie studentów i nauczycieli akademickich Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w ramach programu naukowego, skupiło się na analizie migracji, roli organizacji międzynarodowych i rozwoju komunikacji medialnej w Europie Środkowej i Wschodniej, czy też eksplorował doświadczenia Czech i Polski związane z pomocą dla uchodźców ukraińskich oraz sposób, w jaki media prezentują konflikt na Ukrainie.

Spotkanie zorganizowano dzięki współpracy wielu instytucji, w tym Szkoły Dziennikarstwa i Komunikacji, działającej w ramach Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, Transitions Magazine, Centrum Jana Pawła II, pracowników i studentów UPJPII (w tym Biura Współpracy Międzynarodowej, Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UPJPII, Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowej). Program obejmował wykłady, dyskusje, a także warsztaty, w których studenci mieli okazję nie tylko pogłębić swoje zrozumienie współczesnych konfliktów międzynarodowych i migracji, ale także poznać mechanizm kształtowania narracji w kwestii migracji i konfliktu przez polskie media czy zobaczyć, jak Polska jest obecna w mediach zagranicznych. W ramach wydarzenia, studenci z CUHK wspólnie z przedstawicielami UPJPII analizowali obraz wojny na Ukrainie w mediach oraz wymieniali się doświadczeniami i wiedzą na temat migracji, funkcjonowania mediów, co sprzyjało zrozumieniu globalnego kontekstu współczesnych problemów międzynarodowych.

Klaudia Cymanow-Sosin
Aleksandra Mirek-Rogowska