„Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu” – inauguracja projektu SAIP UPJPII 12 IV 2024

12.03.2024 Komunikaty

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczyna projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Projekt związany jest z popularyzacją życia i działalności wybitnych kobiet: Świętej Jadwigi Królowej, Hanny Chrzanowskiej i Emilii Wojtyłowej, które bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób czy instytucji wpływały na losy zbiorowości, w tym świata akademickiego.

Do głównych celów Programu należy kształtowanie i promowanie postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych oraz prowadzenie działalności wychowawczej, kulturalnej i edukacyjnej na rzecz dzieci i młodzieży, a także podejmowanie działań służących rozwojowi wspólnot i społeczności lokalnych, w szczególności poprzez:

• propagowanie dziedzictwa narodowego poprzez ukazywanie historii kobiet i ich roli, jaką odgrywały w dziejach Polski, w tym także ich znaczenia i wpływu na wydarzenia historyczne;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości poprzez podkreślenie sylwetek zasłużonych Polek;
  • promowanie dziedzictwa historycznego oraz wiedzy na temat bohaterek narodowych zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym;
  • ukazanie historii kobiet jako cennego źródła wartości i wzorców;
  • uwzględnienie obecności kobiet w sferze kreowania i odczuwania tożsamości narodowej;
  • budowanie wiedzy historycznej przez pryzmat doznań i doświadczeń kobiet, a także z perspektywy kobiet jako twórczyń narracji opowiadających o przeszłości;
  • zachowanie i popularyzacja pamięci historycznej na temat wkładu zasłużonych działaczek wojennych w rozwój Polski;
  • budowanie oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu polskiej historii i kultury (ze szczególnym uwzględnieniem działalności i zasług kobiet) w sposób nieszablonowy oraz nowatorski i/lub innowacyjny, umożliwiający kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturowych, a także wykorzystujący twórczy potencjał uczestników”.

Wspomniane idee, które mają być realizowane przez lokalne organizacje działające w obszarze polskiej kultury i historii, w założeniu SAIP UPJPII wiążą się także z życiem naszego uniwersytetu, dla którego wspomniane wartości są także istotne.

Tym samym SAIP zamierza włączyć się w takie działania, jak zainicjowanie i prowadzenie programów naukowych i popularyzatorskich oraz kampanii edukacyjnych w ramach przygotowywanych: konferencji z panelami naukowymi, spotkań z wybitnymi ekspertami z przedmiotowego obszaru; podejmowanie działań edukacyjnych, w tym organizacja konferencji z debatą i wykładami, których beneficjentami będą:

• uczniowie szkół średnich i społeczność akademicka – młodzież i młodzi dorośli;
  • członkowie stowarzyszenia – młodzi dorośli, osoby w wieku produkcyjnym, a także seniorzy (w tym absolwenci SAIP).

Planowane są konferencje, panele dyskusyjne, opracowanie materiałów naukowych i filmowych oraz promocja w mediach. Ideą projektu, w który włącza się SAIP UPJPII, a którego autorką ze strony SAIP jest dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prezes SAIP, kierownik Katedry Komunikacji Społecznej i Promocji Idei IDMIKS, jest promocja polskiej historii w teraźniejszości. Dla darczyńcy, Fundacji Totalizatora Sportowego, jest ona „jednym z kluczowych wyzwań”.

Uczestnictwo słuchaczy ma charakter bezpłatny i wpisuje się w realizację działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów polskiej historii i kultury wpisujących się w cele Programu. [SZCZEGÓŁOWY OPIS PROJEKTU]

12 IV 2024, Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie (sala Biała)
9:00 Powitanie Gości
dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prezes SAIP UPJPII